ψηφιακή έκδοσις εκ περάτων

Σχόλια και παρατηρήσεις για το cd

Moderators: Stelios Lambropoulos, theocharis

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

ψηφιακή έκδοσις εκ περάτων

Postby Stelios Lambropoulos » Mon Nov 19, 2007 8:11 pm

Σχόλια και παρατηρήσεις για την ψηφιακή έκδοση του βιβλίου του κ. Μανιάτη "Η εκ περάτων δισκογραφία γραμμοφώνου"

Jo
Posts: 2
Joined: Thu Nov 22, 2007 1:21 am

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

Postby Jo » Thu Nov 22, 2007 1:27 am

Πρώτα σας συγχαίρω για την εργασία !

Αλλά, με μια παρατήρηση...
Έπρεπε να μας παρουσιάσετε λίγο τη δουλειά, με ένα λήμμα ελεύθερο πχ... ή έστω φωτογραφικά, για να καταλάβουμε πώς έχει φτιαχτεί.
Γιατί, βάζοντας "ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ" π.χ το "ΣΙΓΑΝΟΨΙΧΑΛΙΣΜΑ" τα αποτελέσματα δεν έχουν καμια σχέση με την "Εκ Περάτων"....


Image

Image


Έτσι είναι και στην ψηφιοποιημένη μορφή; Ή σαν το βιβλίο του Μανιάτη ;
Άρα; Πώς θα αποφασίσουμε να την αγοράσουμε αν δεν τα ξέρουμε αυτά;
Μήπως να μας δώσετε πρώτα μια πλήρη εικόνα ;


(Η Ιωάννα είμαι, που ξέχασα τον κωδικό μου !!! και βιαζόμουνα να πω τα συγχαρητήρια κι έτσι έκανα νέα εγγραφή! - με το νέο μέιλ μου) :D

Μπράβο Στέλιο !

my8os
Posts: 1
Joined: Thu Nov 22, 2007 1:16 pm

Postby my8os » Thu Nov 22, 2007 1:22 pm

Συγχαρητήρια κι από μένα.

Σωστή η παρατήρηση της Ιωάννας.

Μια ερώτηση: για τους κατόχους του βιβλίου προβλέπεται μήπως καμια εκπτωσούλα στην τιμή; :roll:

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Thu Nov 22, 2007 6:15 pm

Έχετε δίκιο.

Ξέχασα να βάλω το λινκ στην παρουσίαση :)

δείτε μια παρουσίαση με εικόνες
http://www.rebetiko.gr/maniatis/view/index.php


Όσον αφορά την δυνατότητα του ενός λήμματος:
δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, χωρίς κόπο τουλάχιστον, γιατί η βάση του rebetiko.gr περιέχει και άλλα τραγούδια, εκτός του βιβλίου του κ. Μανιάτη. Οπότε έπρεπε να γίνουν αλλαγές. Μεγάλες. Ένα άλλο θέμα είναι αυτό της σχεδίασης. Άλλο το rebetiko.gr και άλλο το cd. Έτσι και αλλιώς το θέμα του λήμματος είναι κυρίως θέμα περιεχομένου και όχι σχεδίασης. Τα περιεχόμενα του cd είναι τα περιεχόμενα του βιβλίου (με τις προσθήκες, τις διορθώσεις και τα επιπλέον χαρακτηριστικά). Οπότε γνωρίζετε τι θα πάρετε. Όσον αφορά τη σχεδίαση, ελπίζω με την παρουσίαση σε εικόνες να το λύσαμε. Αν όχι, εδώ είμαστε :) κάτι άλλο να σκεφτούμε


όσον αφορά την τιμή, δυστυχώς θα χαλάσω χατίρια :(

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Thu Nov 22, 2007 7:33 pm

Επειδή είναι πολλές οι φωτογραφίες στην παρουσίαση, παραθέτω τις πιο σημαντικές:

απλή αναζήτηση. Τα αποτελέσματα εμφανίζονται όπως και στο βιβλίο του κ. Μανιάτη. Εννοείται πως στη σελίδα των αποτελεσμάτων μπορεί κανείς να τα ταξινομήσει όπως θέλει π.χ. έτος, συνθέτης κ.λπ.
Image


σύνθετη αναζήτηση. Τα αποτελέσματα εμφανίζονται όπως και στο βιβλίο του κ. Μανιάτη. Εννοείται πως στη σελίδα των αποτελεσμάτων μπορεί κανείς να τα ταξινομήσει όπως θέλει π.χ. έτος, συνθέτης κ.λπ.
Image



προσθήκη σχολίων στο τραγούδι ή στον καλλιτέχνη
Image


σχόλιο στο τραγούδι
Image


δισκογραφία καλλιτέχνη
Image


προσθήκη φωτογραφιών, όσες θέλετε και έχετε, και βιογραφικού του καλλιτέχνη
Image


προσθήκη Mp3 σε συγκεκριμένο τραγούδι
Image


αναζήτηση στα σχόλια που προσθέσατε
Image


αποστολή των σχολίων (διορθώσεων, παρατηρήσεων κ.λπ.) στο rebetiko.gr
Image

Jo
Posts: 2
Joined: Thu Nov 22, 2007 1:21 am

Postby Jo » Sat Nov 24, 2007 9:35 pm

Στέλιο !!! Συγχαρητήρια!!!!!!!!!
Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου !
θα το μελετήσω διεξοδικά και θα το τιμήσουμε.

Αξιοι οι κόποι σας !!!
Μπράβο......


ΥΓ
Τώρα είσαι σαφέστατος ! (άρα ουδεμία σχέση έχει το σιντί με την εδώ "ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ"....
:D

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Mon Nov 26, 2007 10:24 am

καμία όσον αφορά την παρουσίαση των αποτελεσμάτων. Την ανέφερα για ένα μόνο λόγο. Αν κάποιος δεν θέλει να το αγοράσει το cd, να γνωρίζει πως έχει πρόσβαση στα δεδομένα και μέσα από την σελίδα της αναζήτησης του rebetiko.gr

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Wed Nov 28, 2007 7:13 pm

Συγχαρητήρια και από μένα. Εγκατέστησα επιτυχώς το σιντί. Οι ερωτήσεις μου:

η βασικότερη: πως γίνονται εκτυπώσεις;

2: θέλω να δώ ποιό κομμάτι έχει τον αριθμό π.χ. Β-74193 της Παρλοφόν Ελλάδος. Συμπληρώνω τα πεδία Εταιρία και Αριθμός, πατάω αναζήτηση και: δεν βρέθηκε. Μόνο αν βάλω και το όνομα, βγάζει αποτέλεσμα.

3: στο βίντεο επιδείξεως δεν ακούω ήχο.

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Wed Nov 28, 2007 8:28 pm

Ευχαριστούμε.


σε ότι αφορά τις εκτυπώσεις:
δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή (στην έκδοση 1) ένα κουμπί το οποίο να σου επιτρέπει να εκτυπώσεις τα αποτελέσματα μιας αναζήτησης έτσι όπως αυτά εμφανίζονται στην οθόνη. Ασφαλώς με copy και paste μπορεί να αντιγράψει κανείς τα αποτελέσματα π.χ. στο excel, αλλά αυτή είναι λύση ανάγκης.
Θα το ενσωματώσουμε στην έκδοση 1.1
Σκεφτήκαμε πως χρήσιμο θα ήταν, εκτός από τη σελίδα των αποτελεσμάτων, να μπορεί κανείς να εκτυπώσει και τη δισκογραφία ενός καλλιτέχνη, όπως εμφανίζεται στη σχετική σελίδα, το βιογραφικό ίσως και τα σχόλια των τραγουδιών. Μήπως το παρατραβάμε όμως; Ποια είναι η γνώμη σας;


στις αναζητήσεις και ειδικά για τους αριθμούς των κομματιών, τα γράμματα είναι γραμμένα με αγγλικούς χαρακτήρες. Επίσης χρειάζεται προσοχή με τις παύλες. Καλύτερα να πληκτρολογούμε μόνο τον αριθμό του κομματιού στην αναζήτηση

το βίντεο δεν έχει ήχο. Χρειάζεται; Μήπως, με τον ήχο, θα γινόταν πιο κατανοητά αυτά που θέλουμε να σας δείξουμε;


υπάρχει κάτι άλλο που θα θέλατε στην έκδοση 1.1;

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Wed Nov 28, 2007 9:03 pm

Εντάξει Στέλιο, fair enough που λένε και οι φίλοι μας οι Εγγλέζοι. Για την περίπτωση copy paste, μπορώ μεν να επιλέξω (φωτίσω) τη λίστα που θέλω αλλά δεν έχω πρόσβαση στη μπάρα για να επιλέξω Επεξεργασία / αντιγραφή.

Πάντως θεωρώ πολύ χρήσιμο να τυπώνονται και λίστες τύπου «δισκογραφία Μάρκου» και ότι άλλο είναι δυνατόν. Εργαλείο είναι, αφού δίνεται η δυνατότητα γιατί να μην την εκμεταλλευτούμε.

Και κάτι άλλο: πρόσβαση στο πρόγραμμα έχω μέσω του κουμπιού «έναρξη» της μηχανής. Αλλά με φέρνει στις αρχικές σελίδες και πρέπει, μία μία, να προχωράω τις σελίδες μέχρι να φτάσω στην αναζήτηση. Κάποιο shortcut;

Όχι, δεν χρειάζεται απαραίτητα και ήχος στην επίδειξη, αλλά τον περίμενα αφού είδα να φωνάζει το πρόγραμμα «εις βοήθειαν» το winamp. Όμως, άπαξ και ξεκινήσει το βίντεο, δεν υπάρχει τρόπος να το διακόψεις.

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Wed Nov 28, 2007 9:24 pm

Επιλέγουμε τα αποτελέσματα και μετά πατάμε ctrl+c από το πληκτρολόγιο για να τα αντιγράψουμε, μετά πηγαίνουμε π.χ. στο excel και πατάμε ctrl+v (ή επιλέγουμε επεξεργασία/αντιγραφή) για να επικολλήσουμε.
Δεν είναι όμως σωστή λύση. Γι' αυτό θα επισπεύσουμε την 1.1

συντόμευση δεν υπάρχει για να φτάσει κάποιος στην αναζήτηση πιο γρήγορα :)

το αρχείο της επίδειξης άνοιξε με το winamp επειδή έχεις ορίσει το winamp να χειρίζεται να αρχεία avi. Αν είχες ορίσει τον ms media player θα άνοιγε μ' αυτόν. Γιατί δεν μπορείς να σταματήσεις το video; αν πατήσεις το πλήκτρο pause δεν σταματά το video; Για να το κλείσεις αρκεί να κλείσεις το Winamp.

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Sun Dec 02, 2007 10:49 pm

και κάτι άλλο: το πρόγραμμα καταλαμβάνει όλη την οθόνη. Έτσι όμως δεν υπάρχει η δυνατότητα να ανατρέξει κανείς σε κάποιο άλλο πρόγραμμα, παρά μόνο κλείνοντας το εκ περάτων και χάνοντας τη σελίδα που έχει δημιουργήσει. πολύ εξυπηρετικό επίσης θα ήταν ένα κουμπί κατάληψης μικρότερης επιφάνειας, χειριζόμενο όπως στο windows, π.χ. για συγκρίσεις λιστών κλπ.

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Postby Stelios Lambropoulos » Mon Dec 03, 2007 10:46 am

Μπορείς να πατήσεις ALT+TAB για να πας σε άλλη εφαρμογή.

Επίσης κάνε ένα κλικ στο πλήκτρο των windows (αυτό με τη σημαία κάτω και αριστερά) για να εμφανιστεί το μενού Έναρξη.

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Mon Dec 03, 2007 12:30 pm

με το ALT TAB δουλεύει, την κάτω μπάρα την καλύπτει πλήρως η εφαρμογή. εντάξει πάντως!

Νίκος Πολίτης
Posts: 16
Joined: Sun Jan 14, 2007 9:12 pm
Location: Αθήνα

Postby Νίκος Πολίτης » Sun Dec 09, 2007 7:04 pm

και άλλο θέμα, επειδή είμαι άσχετος: στο σκληρό μου έχω ένα αρχείο με αρκετά κομμάτια σε ΜΡ3. Φαντάζομαι και ελπίζω πως αν προσθέσω και το τραγούδι στο "λήμμα" του Εκ περάτων, απλά θα συνδεθεί η λίστα με το σκληρό και δεν θα καταληφθεί διπλός χώρος (π.χ. άλλα 3 ή 4 ΜΒ) στο σκληρό μου.


Return to “9) Ψηφιακή έκδοσις εκ περάτων”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests