Πάνε μωρό μου;

Εδώ εμφανίζονται οι ανακοινώσεις της σύνταξης

Moderators: Stelios Lambropoulos, theocharis

Stelios Lambropoulos
Posts: 218
Joined: Mon Aug 20, 2007 10:02 pm

Πάνε μωρό μου;

Postby Stelios Lambropoulos » Fri Jan 09, 2015 2:11 pm

Πάνε μωρό μου;
Όπως κάθε «τυχερό παιχνίδι έτσι και τα ζάρια έχουν τους κανόνες τους.
Ο μικρότερος αριθμός παικτών είναι το δύο χωρίς να υπάρχει όριο στον ανώτερο αριθμό συμμετεχόντων. Στις μπαρμπουτιέρες όμως ή στις λέσχες δεν επιτρέπουν συνήθως τραπέζια με πάνω από 11 – 15 παίκτες.
Ουσιαστικά το παιχνίδι παίζετε ένας προς έναν αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο. Μπορεί κάποιος εκτός σειράς, ακόμα κι εκτός τραπεζιού, να ποντάρει στο χέρι του ενός από τους δύο παίκτες. Πάντα βέβαια με την επιβεβαίωση «πάνε*», «φύγανε» ή «πήγανε».
Οι δύο παίκτες παίζουν εναλλάξ μέχρι κάποιος να κερδίσει ή να χάσει. Δηλαδή η ζαριά του να είναι από τις νικηφόρες ή από τις …θανατηφόρες.
Οι ζαριές που κερδίζουν είναι 6+6 ( οι λεγόμενες εξάρες ) 5+5 ( πεντάρες ) 3+3 ( τριπλές ) 6+5 ( το έξι πέντε )
Οι ζαριές που χάνουν είναι 1+1 ( οι άσσοι ) 1+2 ( το ασσόδυο ή νηστίσιμον ) 2+2 ( οι διπλές ) 4+4 ( τα ντόρτια )
Όλοι οι άλλοι συνδυασμοί απλά παρατείνουν το παιχνίδι και την αγωνία των παικτών.
Δεκάδες τραγούδια έχουν γραφτεί για το μπαρμπούτι και τις ζαριές. Θα αναφέρω μερικά
*Ο Μανόλης: (…)έλα βρε Μανολάκη να τα λιμάρουμε να στρώσουμε κουβέρτα να τους τα πάρουμε(…)
*Είπα να σβήσω τα παλιά: (…)Πάνω στην κρύα σου καρδιά χωρίς καιρό να χάσω έριξα πάλι μια ζαριά κι έφερα δύο κι άσσο (…)
*Το τραμ το τελευταίο : (…)Εμείς με τραμ πηγαίνουμε και άλλοι με ταξάρες, για μας τα ντόρτια κι οι διπλές και γι’ άλλους οι εξάρες(…)
Αν σας φαίνεται ότι όλα αναφέρονται στις χαμένες ζαριές νομίζω ότι ήταν τυχαίο.
Ας γυρίσουμε πάλι πίσω στον Πράσινο Μύλο και στους στίχους του.
«Μάγκες-μου, βάλτε
μπρος πίσω πάτε
να σας τα πάρω
για να ρεφάρω»
Θα με συγχωρέσετε αλλά ο παραπάνω στίχος δεν βγάζει κανένα μα κανένα νόημα. Για να έβγαζε νόημα θα έπρεπε να τραγουδιόταν ( γιατί σωστά είχε γραφτεί ) έτσι:
«Μάγκες-μου, πάνε
μπρος πίσω βάλτε
να σας τα πάρω
για να ρεφάρω»
Πάνε δηλαδή τα στοιχήματα απ’ έξω. Πλην δηλαδή του παίκτη που είναι απέναντί του. Του παίκτη που «βγαίνει» δηλαδή.
Μπρος πίσω βάλτε. Εδώ είναι τα ζόρικα. Τι είναι το Μπρος πίσω; Εκτός κι άν έχεις βρώμικο μυαλό πιθανότατα να μπορείς να καταλάβεις ότι είναι ένα είδος στοιχήματος.
Να δώσω ένα παράδειγμα. Άν κάποιος ποντάρει 100 ευρώ τα 60 μπρός και τα 40 πίσω τότε αν η ζαριά που θα έρθει είναι διπλή ( 6+6 , 5+5 , 3+3 , 1+1 , 2+2, 4+4 ) κερδίζει ή χάνει όλο το ποσό των 100 ευρώ. Και τα μπρος και τα πίσω δηλαδή.
Αν όμως η ζαριά είναι απλή ( 6+5, 1+2 ) τότε χάνει ή κερδίζει μόνο τα μπρος.
Ένας άλλος στίχος που νομίζω αποτελεί θέμα επεξηγήσεων είναι:
Έχω μια μεγάλη ρέντα
κι όλ’ οι μάγκες απορούν
και στη τσόχα καραγκιόζη
ψάχνουν άδικα να βρουν
Οι περισσότεροι νομίζουν πως οι μάγκες στο παραπάνω στίχο ψάχνουν να βρουν ένα Καραγκιόζη ένα κορόιδο δηλαδή. Μέγα λάθος Στην λαϊκή σοφία ο Καραγκιόζης ουδέποτε ήταν συνώνυμο του βλάκα ή του κορόιδου.
Καραγκιοζάκια στην γλώσσα των κουμαρτζίδων είναι τα λιμαρισμένα ή πειραγμένα ζάρια. «Έλα βρε Μανωλάκη να τα λιμάρουμε» λέει το παλιό σμυρναϊκο.
Οι μάγκες λοιπόν, στον πράσινο μύλο μη έχοντας άλλη εξήγηση για την μεγάλη ρέντα του ήρωα του τραγουδιού έψαχναν ( άδικα ) να βρουν λιμαρισμένα ή πειραγμένα ζάρια.
Αν σας άρεσαν τα παραπάνω την άλλη φορά που θα ακούσετε τον Πράσινο Μύλο πιείτε ένα ποτήρι στην υγειά μου.
Πριν κλείσω θα ήθελα να αναφέρω πως τα ζάρια είναι καθαρή τύχη, και οι ζαριές καταστρέφουν ζωές. Παρόλα αυτά ο Μορίς Ζολί σε ένα βιβλιαράκι του με τίτλο «Οδηγός για ανερχόμενους» λέει πως «η ζωή είναι μια ρουλέτα» και πέρα από τις ικανότητες αυτού που θέλει να κυριαρχήσει στην ζωή χρειάζονται η τύχη και η σύμπτωση. Τύχη και σύμπτωση που; Σε μια ζωή που κυριαρχούν οι νόμοι. Οι φυσικοί νόμοι. Άρα πιθανολογώ πως και τα ζάρια υπακούν σε νόμους που απλά ακόμα δεν τους έχουμε κατανοήσει.
Υπάρχει μόνο μια ανυπότακτη δύναμη που δεν υπακούει σε κανέναν κανόνα , σε κανέναν νόμο o έρωτας.
Πάνε μωρό μου;

Emmanouil Mavrantonakis
https://www.facebook.com/SykoFantiS/pos ... ment_reply

Return to “Τελευταία νέα”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests