Απόστολος Χατζηχρήστος

.

Moderators: Stelios Lambropoulos, theocharis

yiorgosv
Posts: 12
Joined: Mon Mar 29, 2004 10:45 pm
Location: Greece

Postby yiorgosv » Sun May 02, 2004 2:18 pm

Παιδια μη σας πιανει το παραπονο και να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα :

1. Κανεις δεν εχει την αποκλειστικοτητα κανενος, πως την εχετε δει ρε μαγκες ;;

2. Ο Μαρκος δεν νομιζω οτι ειναι αδικημενος. Υπηρξε ξεχασμενος και
αδικημενος τα χρονια 1947-'48 εως '61-'62. Απο κει και περα υπηρξε
η απολυτη αναγνωριση και η τοποθετηση του στο θρονο της ρεμπετιας.

3. Ολοι εμεις που αγωνιστηκαμε για το ρεμπετικο πανω απο 20 χρονια
εως και σημερα με οποιοδηποτε τροπο ζωντας και δουλευοντας
με τους ιδιους τους ρεμπετες δεν νομιζω οτι πρεπει να σχολιαζομαστε ποικιλοτροπως
και να αμφισβητειται η καλη μας προθεση στο να υπαρξει ζωντανος ο "μυθος" του ρεμπετικου,
του στυλ "ειναι δικο τους το site" και αλλα "εξυπνα"...

MHTSARAS
Posts: 10
Joined: Tue Jan 28, 2003 11:04 pm
Location: United Kingdom

Postby MHTSARAS » Sun May 02, 2004 8:43 pm

egw giorgo den egrapsa kanena afierwma gia kanena. to site anhkei se kapoious etsi den einai. egw akougome mono sto forum. den einai eksipnada h apanthsh mou ala h dikh sou. telospantwn akrh de tha vroume

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Mon May 03, 2004 1:55 am

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΗ

1)Εδω μιλαμε για μεγαλους συνθετες μουσικους και ερμηνευτες και οχι για ψευτομαγκες στυλ μαθεση..που το μονο που εχουν να δειξουν ειναι η προκλητικη ψευτομαγκια τους..Ας μην υπηρχε ποτε ο μαθεσης τιποτα δεν θα αλλαζε, μηδενικο το εργο του και η αρνητικη η προσφορα του με τον ψευτοκουτσαβακισμο του

2)Αυριο με τον κηδεμονα σου..εσυ δεν ξερεις βασικα πραγματα και γεγονοτα που εχουν χιλιοειπωθει.Συνοπτικα σου αναφερω πως ο αρπαγας ως διευθυντης δισκογραφικων εταιριων εβαζε τραγουδια συνθετων στο ονομα του για να κερδιζει χρημα και δοξα..Ακομα και το μπουζουκι μου διπλοχορδο ειναι στο ονομα του κλασικο τραγουδι του μαρκου και αλλα πολλα.Απαντησε μου σε ενα απλο ερωτημα.Ποιο το μουσικο υφος του σπυρου περιστερη η αρπαγα;τραγουδησε απο δημοτικα,ανατολιτικα,πειραιωτικα(τραγουδια Μαρκου)μεχρι και οτι αλλο θες..Ολοι το γνωριζουν αυτο πως εκβιαζε μουσικους για να τους βγαλει δισκους και εβαζε τα τραγουδια τους στο ονομα τους.Χωρις δικο του μουσικο υφος.Αρπαγας αδελφε.Πρωτα να ψαχνεις τα γραφομενα μου και μετα να γραφεις..Στο τελος της ζωης του αποκατεστησε την αληθεια για μερικα(λιγα) τραγουδια για τραγουδια του Μαρκου ομως οχι ο αρπαγας

3)Το ρεμπετικο εχει ακροατες και μαλιστα φανατικους το ιδιο και ο Μαρκος..αλλα μια διαφορα ο Μαρκος εχει και ορκισμενους ακροατες-οπαδους.

4)Εισαι εκτος θεματος..Ποιος ειμαι εγω και εσυ που θα αδικησουμε τον Μαρκο..Οτι και να πει κανεις οτι και να γραψει για τον Μαρκο κανεις καλο η κακο ο Μαρκος θα ειναι παντα ο Μαρκος ο ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ Ο ΗΛΙΟΣ ΤΩΝ ΗΛΙΩΝ..

Μην ανησυχεις οσοι ειμαστε με το Μαρκο εχουμε καλη τυχη ..

ΥΓ1.ΟΣΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΟΝ ΜΑΡΚΟ ΣΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ
ΥΓ2.cross o Π.Κουναδης λεει πως ειναι 185 τα τραγουδια του Μαρκου

Αυτα τα πολυ λιγα αδελφε γιατι ειναι πολλα παρα πολλα ακομα..

3)

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Mon May 03, 2004 10:11 am

Θα προσπαθήσω να απαντήσω νηφάλια για μια ακόμη φορά στον ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ7 περί Μάθεση, Περιστέρη & Μάρκου
Ζητώ συγνώμη από τους υπόλοιπους συνφορουμίτες για το μακροσκελέστατο μήνυμα

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Mon May 03, 2004 10:13 am

Α) Περί Μάθεση
Α1) Γράφεις: "Εδω μιλαμε για μεγαλους συνθετες μουσικους και ερμηνευτες ...". Ποιός αποφάσισε ποιοί είναι οι "μεγάλοι"? Και αν το θες έτσι, από πότε "απαγορεύεται" να μιλάμε και για τους "μικρούς"?
Α2) Γράφεις "... για ψευτομαγκες στυλ μαθεση..που το μονο που εχουν να δειξουν ειναι η προκλητικη ψευτομαγκια τους.. " Που ξέρεις εσύ αν και πόσο μάγκας ήταν αυτός ο άνθρωπος? Ήσουν εκεί? Τον ήξερες προσωπικά? Ξέρεις κάποιον που τον ήξερε προσωπικά? Γιατί αλλιώς δεν δικαιολογείται η άποψη σου. Σου υπενθυμίζω ότι όλες οι αναφορές στον Μάθεση μπορεί να διαφωνούν σε πολλά αλλά συμφωνούν σε ένα πράγμα: ότι ήτανε μάγκας.
Α3) Γράφεις "Ας μην υπηρχε ποτε ο μαθεσης τιποτα δεν θα αλλαζε, μηδενικο το εργο του και η αρνητικη η προσφορα του ...". Και ξαναλέω: Τα τρία τραγούδια που σου ανέφερα (Γάτα, Μας κηνυγούν τον αργιλέ, Σε διώξαν απ την Κοκκινιά) είναι "μηδενική προσφορά"? Δεν θα ήτανε φτωχότερο το λαϊκό τραγούδι χωρίς αυτά τα τρία?

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Mon May 03, 2004 10:14 am

Β) Περί Περιστέρη
Β1) Γράφεις: "Αυριο με τον κηδεμονα σου..εσυ δεν ξερεις βασικα πραγματα και γεγονοτα που εχουν χιλιοειπωθει." Σε παρακαλώ να είσαι σοβαρός και να απαντάς με ευγένεια. Δεν είμαστε κολλητοί. Σε δημόσιο χώρο γράφεις.
Β2) Γράφεις: "Συνοπτικα σου αναφερω πως ο αρπαγας ως διευθυντης δισκογραφικων εταιριων εβαζε τραγουδια συνθετων στο ονομα του για να κερδιζει χρημα και δοξα.." Πώς το ξέρεις αυτό? Ποιοί είναι οι συνθέτες που τον κατηγόρησαν γι αυτό? Υπάρχει κάποια κατηγορία γραπτώς ή προφορικώς διατυπωμένη? Για να σε βοηθήσω θα σου πω πως οι μόνες αναφορές για αυτό είναι: (1) μια κουβέντα της Αγγέλας Παπάζογλου για ένα τραγούδι που χάρισε ο άντρας της στον Περιστέρη (το προσφυγάκι αν θυμάμαι καλά...), (2) η γκρίνια του Καπλάνη στον Κουνάδη πως το Μινόρε της Αυγής είναι δική του σύνθεση (κατ' εμέ είναι εκ του πονηρού, το τραγούδι δεν είναι κανενός από τους δυο, το Μινόρε είναι πολύ παλιά μελωδία αλλά ας μην το πιάσουμε τώρα αυτό ...) και (3) τα 7 τραγούδια "βαμβακαρικού" ύφους τα οποία έχουμε βάσιμες υποψίες ότι είναι του Μάρκου. Είναι όμως αξιοσημείωτο πως ο ίδιος ο Μάρκος στην Αυτοβιογραφία του δεν κατηγορέι τον κυρ-Σπύρο. Δεν σου λέει τίποτα αυτό?
Β3) Γράφεις: "Απαντησε μου σε ενα απλο ερωτημα.Ποιο το μουσικο υφος του σπυρου περιστερη η αρπαγα;τραγουδησε απο δημοτικα,ανατολιτικα,πειραιωτικα(τραγουδια Μαρκου)μεχρι και οτι αλλο θες.." Κατ' αρχήν δεν τραγούδησε τίποτα - συνέθεσε και έπαιξε μόνον. Κατά δεύτερον, τα λαϊκά του τραγούδια δεν έχουν ένα συγκεκριμένο ύφος διότι δεν είναι λαϊκός συνθέτης - ελαφρά τραγούδια έφτιαχνε κατά κύριο λόγο, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Αν όμως το δεις έτσι, πολλοί λαϊκοί συνθέτες δεν είχαν συγκεκριμένο ύφος: Τούντας, Σκαρβέλης, Χιώτης κλπ. Αν μάλιστα ξεφύγεις από την λαϊκή μουσική και πας σε άλλα είδη, εκεί να δεις διαφορετικά ύφη από τραγούδι σε τραγούδι. Τι πάει να πει αυτό, ότι όποιος δεν έχει συγκεκριμένο μουσικό ύφος είναι άρπαγας?
Β4) Γράφεις: "Ολοι το γνωριζουν αυτο πως εκβιαζε μουσικους για να τους βγαλει δισκους και εβαζε τα τραγουδια τους στο ονομα τους." Αυτό που γράφεις συνιστά σοβαρή καταγγελία. Στοιχεία έχεις? Ξέρεις κάποιον που εκβιάστηκε από τον Περιστέρη? Ποιοί είναι αυτοί οι "όλοι" που το γνωρίζουν αυτό? Είναι κάπου καταγεγραμμένο? Αν τα εν ζωή παιδιά του διαβάζουν τα γραφτά του και σε μηνύσουν για το ποινικό αδίκημα που διαπράτεις (προσβολή μνήμης νεκρού σε δημόσιο χώρο χωρίς στοιχεία), είσαι σε θέση να στοιχειοθετήσεις την καταγγελία σου?
Β5) Γράφεις: "Αρπαγας αδελφε.Πρωτα να ψαχνεις τα γραφομενα μου και μετα να γραφεις.." Βλ. παρατήρηση Β1

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Mon May 03, 2004 10:16 am

Γ) Περί Μάρκου
Γ1) Γράφεις: "... ο Μαρκος εχει και ορκισμενους ακροατες-οπαδους." και μετά "... ο Μαρκος θα ειναι παντα ο Μαρκος ο ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ Ο ΗΛΙΟΣ ΤΩΝ ΗΛΙΩΝ.." και παρακάτω "...Μην ανησυχεις οσοι ειμαστε με το Μαρκο εχουμε καλη τυχη ..". Όλα αυτά μου επιτρέπουν να υποθέσω μια θρησκευτικού τύπου λατρεία στο πρόσωπο ενός ανθρώπου η οποία περιβάλλεται από έναν υπέρμετρο φανατισμό προσδίδοντας στο πρόσωπο αυτό σχεδόν μεταφυσικές ιδιότητες. Φυσικά είναι δικαίωμά σου να τρέφεις τέτοια συναισθήματα, οφείλω όμως να σου πω ότι δεν βοηθούν στον διάλογο. Αν πράγματι πιστέυεις πως "..Ποιος ειμαι εγω και εσυ που θα αδικησουμε τον Μαρκο..", αν δηλ. αμφισβητείς στην βάση του το δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να κρίνει, τότε αμφισβητείς την έννοια του διαλόγου αυτή καθ' αυτήν οπότε κακώς γράφεις σε fora και λάθος μου που σου απαντώ.

yiorgosv
Posts: 12
Joined: Mon Mar 29, 2004 10:45 pm
Location: Greece

Postby yiorgosv » Mon May 03, 2004 10:37 am

Φιλε Μητσαρα αν νομιζεις οτι σου απανταω εξυπνακίστικα νομιζω οτι με
αδικεις. Λεω τα πραγματα οπως ειναι, το site δεν ειναι δικο μου και τον admin δεν τον γνωριζω προσωπικα. Απο που βγαζεις οτι οσοι δε συμφωνουν με τις γνωμες καποιων αλλων ειναι και καλα "δυνάστες" ;
Τωρα για το φανατικο και ταχα μου τσαμπουκαλεμενο στυλακι του ΒΑΜΒ.
-που εβγαλε και το 7- πιστευω οτι εχει παρει μεταγραφη απο καποιο αλλο χωρο
-γηπεδο ή πολιτικο κομμα ή χεβυ μεταλ- τι να υποθεσω πια !!
και του ξαναλεω εγω προτιμω να κοντραρομαι με αυτους που εχουν το
ρεμπετικο στο περιθωριο ή το εκμεταλλευονται με καθε τροπο και οποτε
ξεμεινουν απο νεα τραγουδια, γκε γκε ;;

Stelios Lambropulos
Posts: 131
Joined: Thu Jul 20, 2000 4:15 am
Location: Greece
Contact:

Postby Stelios Lambropulos » Mon May 03, 2004 12:42 pm

Συμφωνώ με τον "Περιστέρη" σε όλα. Όσο για τον "Βαμβακάρη", μάλλον το νεαρόν της ηλικίας του και η "λατρεία" του για τον Μάρκο ευθύνονται για τις ατεκμηρίωτες απόψεις του. Βεβαίως ατεκμηρίωτες απόψεις περί Μάρκου, Περιστέρη, Τσιτσάνη κ.λ.π. διατυπώνουν και άλλοι, περισσότεροι "επώνυμοι" απόν τον "Βαμβακάρη".Αρκετά. Αν κάποιος δεν έχει στοιχεία ας αφήσει καλύτερα το ζήτημα.

Όσον αφορά το site. Ασφαλώς και ανήκει σε κάποιον, αλλά τι σχέση έχει αυτό με το forum. Σε ένα forum ο καθένας κρίνεται από τα λεγόμενα του.

Για να βγει κάτι καλό από αυτή την κουβέντα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει να μαζέψουμε τα τραγούδια του Μάρκου (με τους στίχους) ή όχι;

χαιρετώ

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Tue May 04, 2004 2:24 am

ΤΙ ΩΡΑΙΟΙ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΡΕ;
Σε ποιον να πρωτοαπαντησω; Εσυ giorgov μονο αερολογιες γραφεις..ψευτοτσαμπουκας δεν ειμαι ουτε και τσαμπουκας ουτε μεταγραφη πηρα απο πουθενα το 7 απλα ξεχναω να το βαζω παντα..Παρατα τις αερολογιες σου και πες καμια αποψη και οχι μαλακιες που γραφεις για μενα.Πολλα εγραψα για σενα για παραπανω δεν εισαι..

2)Φιλε Στελιο θα με θυμασαι και απο λιγο παλιοτερα απο αυτα που σου εγραφα..πραγματι ειχα δικιο εισαι αντιΜαρκικος και προκατελειμενος με μενα και εξηγω γιατι.
α)ενας νικολας κοροιδευε και ελεγε ανακριβειες για Τον Μαρκο και ουτε τον απαντησες μονο εκανες το κοροιδο.Αντιθετα μολις μιλησα εγω υπερ του Μαρκου να σαι ξανα παρον και να μου επιτιθεσαι..β)Ασε το νεαρο της ηλικιας μου τα ξαναειπαμε αυτα και δεν τα ξαναλεμε..
γ)Ρωτησες 3 φορες ποιος εχει ολα τα τραγουδια του Μαρκου και σου απαντησα 3 φορες πως εχω 271 τραγουδια του και δεν εδωσες σημασια.
Αρα δεν με υπολογιζεις..Σκοπευα να βοηθησω γιατι εχω τους περισσοτερους στιχους γραμμενους σε Η/Υ αλλα πλεον δεν θα βοηθησω
και καταλαβε μονος σου γιατι..
Δ)Σημαντικοτερο απο ολα μονο εμενα κατηγορεις για ατεκμηριωτες αποψεις ενω οι αλλοι και εσυ ολο σαφηνεια ακριβεια και τεκμηριωση ειστε..αλλα μονο σε μενα παλι επιτιθεσαι.
Γινε επιτελους αντικειμενικος μαζι μου γιατι εισαι τρομερα προκατελειμενος απο την αρχη

3)Τωρα για σενα ΠΕΡΙΣΤΕΡΗ τι να πω και τι να αφησω;
Ολοκληρο βιβλιο απαντηση μπορω να σου γραψω αλλα ποιος καθεται
Α)ΚΑΤΑΛΑΒΕ και διαβασε πως αρχισε ο καβγας για τον μαθεση και μετα κανε επιθεση..ο αλλος ελεγε για πηρουνια και μαλακιες και τι περιμενες να τον αφησω ετσι..Α2) θεωρω και πιστευω πως ο μαθεσης ηταν ψευτομαγκας γιατι δημιουργουσε καβγαδες και νταιλικια χωρις λογους.Δεν θα καθισω να σου αναλυσω τι σημαινει μαγκας νομιζα πως το γνωριζες.Ποιες ολες αναφορες;οι ολες αναφορες ειναι ο πετροπουλος και ο γενιτσαρης;
Α3)ΝΑΙ για μενα εξακολουθω να το πιστευω μηδενικο το εργο του.ποια γατα και να μην πω τι αλλο βαρυτερο..μικρα πολυ μικρα τραγουδακια για μενα..
Β)ΠΕΡΙ ΠΕΡΙΣΤΕΡΗ
Β1)ΔΕΝ ΜΑ ΡΕΣΟΥΝ
ΤΑ ΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΣ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΡΙΚΕΙΑ
Β2)Γ.Παπαιωαννου στην βιογραφια του τον χαρακτηρισε αρπαγα τον "συνθετη σου"απο εκει δανειστηκα τον ορο
Δεν εχουμε υποψιες ειναι πραγματικοτητα.
Υποψια ειναι το Μπουζουκι μου διπλοχορδο αν ειναι του ΘΕΟΥ;Η μηπως το τις μηχανες παρατατες;η μηπως το πορτοφολι;δεν ειναι μονο 7 ειναι πολλα περισσοτερα τι να λεμε τωρα τα χιλιοειπωμενα ..
Β3)ΕΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν τραγουδησε μονο συνθεσεις εκανε(αν εκανε και ειναι δικες του)στο υπολοιπο συμφωνω μαζι σου.Ο Τουντας ο σκαρβελης κλπ που ανεφερες εχουν δικο τους υφος τουλαχιστον εγω το ξεχωριζω πολυ ευκολα.Για ρεμπετικο μιλαμε εδω οχι για αλλο ειδος..
Β4)ΚΟΙΝΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

Γ1)ΟΣΑ λες στο Γ1 ειναι εκτος θεματος.
Επιμενω και θα επιμενω οτι και να γραφτει οτι και να ειπωθει απο οποιονδηποτε ο Μαρκος θα ειναι Μαρκος τιποτα δεν μπορει να μειωσει την τρομερη τεραστια αξια του..
Οσο περι θρησκειων κλπ που μου λες θα μπορουσα να στο αναλυσω μονο αν γραψω δεκαδες βιβλια γιατι ο Μαρκος ειναι ο Θεος τον θεων ο ηλιος των ηλιων και γιατι οσοι ειμαστε Μαρκικοι εχουμε καλη τυχη..αλλα οπως καταλαβαινεις δεν γινεται να το κανω αυτη την στιγμη
Αυτα θα τα καταλαβεις μονο αν καταλαβεις καποτε τον Μαρκο γιατι μεχρι τωρα χαμπαρι δεν πηρες για μενα
Αυτα τα λιγα και για σενα "αδελφε"

Θα μπορουσα να απαντησω στις επιθεσεις των τριων με ατελειωτες σελιδες και επιχειρηματα αλλα δεν θα το κανω για διαφορους λογους
Για μενα το συμπερασμα ειναι πως ο κ.Στελιος ειναι αντιΜαρκικος για αυτο και προκατελειμενος με την παρτη μου.Ο περιστερης του ιδιου σιναφιου με τον Στελιο γι αυτο συμφωνουν σε ολα οπως μας λενε.
Νομιζουν πως τα γνωριζουν ολα και πως οι αποψη των νεων δεν μετραει οσο η δικη τους, γι αυτους το συναισθημα λατρειας απαγορευεται και κανει περισσοτερο κακο απ οτι καλο.Τιμη μου καμαρι και μεγαλη μου τυχη στη ζωη μου που γνωρισα και λατρεψα και λατρευω τον Μαρκο μεσα απο τα τραγουδια του..
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ΟΡΓΑΝΟΠΑΙΧΤΗΣ ΚΑΙ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΤΗΣ Ο ΠΕΡΙΣΤΕΡΗΣ(ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ) ΚΑΛΟΣ Ο ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ.ΗΜΙΘΕΟΙ ΟΙ ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΑΤΗΣ ΔΕΛΙΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΤΟΥΝΤΑΣ..ΤΡΟΜΕΡΟΣ Ο ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ
ΑΛΛΑ!!!! λεω ΑλλΑ
ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΤΡΙΧΑ ΤΟΥ ΜΑΡΚΟΥ..ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑ Ο ΜΑΡΚΟΣ ΞΕΧΝΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΛΑΞΙΑ ΤΩΝ ΓΑΛΑΞΙΩΝ ΓΙΑ ΤΩΝ ΗΛΙΟ ΤΩΝ ΗΛΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΩΝ ΚΟΡΥΦΩΝ ΤΟΝ ΜΑΡΚΟ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ..
ΜΑΡΚΟΣ Ο ΕΝΑΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ
(Α.Α.Μ-ΦΟΙΤΗΤΗΣ-ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΑΘΗΝΩΝ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΦΙΛΩΝ ΜΑΡΚΟΥ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)

yiorgosv
Posts: 12
Joined: Mon Mar 29, 2004 10:45 pm
Location: Greece

Postby yiorgosv » Tue May 04, 2004 10:19 am

Φιλαρακο πηγαινε σε κανενα τσατ ρουμ με 15αρικα να γραφεις τις παπαριες σου
(συγγνωμη συνφορουμιστες) οσο για τον τροπο που αρχισες
να μου απευθυνεσαι θα ηθελα να μου τα πεις και απο κοντα ρε μαγκακο...

SESKOULAS
Posts: 51
Joined: Mon Oct 07, 2002 6:27 pm

Postby SESKOULAS » Tue May 04, 2004 11:16 am

KALHN ESPERAN APANTAXOU MAGKES!XRISIMOPOIW MIA EKFRASI TOU MPARMPA-GIANNH...RELANS!TO LOIPON SAS PERIKALW KOFTE NA MILHSOUME GIA KANA ALLO PRAMA.ANAMENW PROSPATHEIES APO OLOUS SAS GIA NA EINAI KAI NA PHGAINEI KALUTERA TO REBETIKO.TIPOTA ALLO.PANTWS TO KALOKAIRAKI EYXARISTWS NA KATHISOUME SE ENA TRAPEZAKI ME TA OUZAKIA KAI TA MEZEKLIKIA MAS NA TA POUME APO KONTA KAI NA TRAGOUDHSOUME KIOLA.YGEIES EIS OLOUS!

Stelios Lambropulos
Posts: 131
Joined: Thu Jul 20, 2000 4:15 am
Location: Greece
Contact:

Postby Stelios Lambropulos » Tue May 04, 2004 2:43 pm

Λοιπόν,

έχουμε και λέμε.

Αγαπητέ "Βαμβακάρη", τόσο ο giorgosv όσο και ο ¨Περιστέρης" δεν είπαν τίποτα ανακριβές κατα τη γνώμη μου. Ο nicolas αναφέρθηκε στο περιστατικό με το πιρούνι (αστειευόμενος). Όσον αφορά αυτό το περιστατικό δεν νομίζω να το έχει κανεις διαψεύσει (διόρθωσε με αν κάνω λάθος).
Ανεξάρτητα όμως από τα γραφόμενά τους ΠΑΝΤΑ ήταν ευγενικοί, αλλάξανε λιγάκι τον τόνο μόνο όταν παρατράβηξες το σχοινί. Βέβαια από την αρχή μιλάς γεμάτος φανατισμό για τον Μάρκο και εναντίον όσων δεν τρέφουν τα ίδια αισθήματα με σένα γι' αυτόν. Και όταν μιλάω για αισθήματα αναφέρομαι στα "ο ήλιος των ήλιων και ο γαλαξίας των γαλαξιών" κ.λ.π. Μάλλον δεν διαβάζεις προσεκτικά τα μηνύματά τους. ΄΄Ολοι αναγνωρίζουν το έργο του Μάρκου και πίστεψε με ο Μάρκος δεν σε έχει ανάγκη...σιγά μην περιμένουμε εσένα για να μας τον μάθεις (εεεε με έσκασες πια).

Εσύ παρεξηγείς ακόμη και πράγματα τα οποία τα αναφέρει ο ίδιος ο Μάρκος στην αυτοβιογραφία του. Και εξηγούμαι: γράφει ο giorgosv "Ο Μαρκος δεν νομιζω οτι ειναι αδικημενος. Υπηρξε ξεχασμενος και
αδικημενος τα χρονια 1947-'48 εως '61-'62. Απο κει και περα υπηρξε
η απολυτη αναγνωριση και η τοποθετηση του στο θρονο της ρεμπετιας."
Και σε ρωτώ, ψέμα είναι αυτό; Στα πανηγύρια γυρνούσε για να ζήσει.
Δεν θα αναφερθώ σε άλλο περιστατικό, νομίζω αρκεί αυτό για να καταλάβεις τι θέλω να σου πω.

Τώρα αν είμαι αντιΜαρκικός ή όχι, τα έχουμε ξαναπει. Λάθος κάνεις. Δεν το ξαναθίγω, με κούρασες.

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι τα τραγούδια του Μάρκου με τους στίχους. Διάβασα το μήνυμά σου ( πως δηλαδή έχεις 271) και το αγνόησα επειδή θεώρησα πως το έγραψες για να το γράψεις και όχι για να τα μοιραστείς μαζί μας. Θυμίζω πως και για τον Χατζηχρήστο και τα τραγούδια που ψάχνει ο Πάπιστας είπες κάτι αντίστοιχο (τα έχω αλλά δεν τα δίνω).
Αν δεν το εννοούσες έτσι τότε γράψε λάθος.


χαιρετώ

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Tue May 04, 2004 3:34 pm

Προς ΒΑΜΒ.7 μερικές παρατηρήσεις σε όσα με αφορούν

1) Δεν ξέρω "ποιός κάθεται" να απαντήσει, αλλα αν βαριέσαι, μην απαντάς καθόλου. Τα μισόλογα και οι αφορισμοί ("κοινό μυστικό", κλπ) δεν είναι απάντηση και δεν κάνεις έτσι διάλογο. Αν και όποτε αποφασίσεις να απαντήσεις σε όσα σε ρώτησα, τότε τα ξαναλέμε επί της ουσίας.
2) ?λλο "αντρίκεια" εξήγηση και άλλο αγένεια. Σπίτι σου δεν σου μάθανε τρόπους?
3) Επίσης, άλλο πράγμα η διαφωνία και άλλο η επίθεση. Εξ' όσων μπορώ να αντιληφθώ, δεν σου επιτέθηκα. Ξέρεις, δεν έχεις μόνο εσύ άποψη, έχουν και οι άλλοι. Και καμμιά φορά, διαφορετική από την δική σου. Τους το επιτρέπεις ή είναι αμάρτημα βαρύ να διαφωνεί κανένας με την αυθεντία σου?

Τα λέμε

Doctor_7
Posts: 3
Joined: Sat Apr 17, 2004 9:30 am
Location: Greece

Postby Doctor_7 » Fri May 07, 2004 1:10 am

Εντάξει...φοιτητής είμαι ακόμα...Δυστυχώς, δεν μπορώ να συνταγογραφήσω φάρμακα...Μπορώ, ωστόσο, να παράσχω 24 ώρες το 24ωρο ψυχολογική στήριξη, καθώς και παντός είδους ψυχοθεραπευτικές συμβουλές σε όποιον/α νοιώθει μόνος τώρα που έρχεται το καλοκαίρι...

Η μοναξιά είναι υπεύθυνη για πολλά τραγικά συμπτώματα στην ψυχοσύνθεση ενός ατόμου...Αναφέρω αποσπασματικά από το πανεπιστημιακό σύγγραμμα "Σύγχρονη Ψυχιατρική" : θεοποίηση ανθρώπων που αφενός έχουν αποδημήσει εις Κύριον, αφετέρου το απομείναν έργο τους αποτελεί τον ιδανικότερο και ΕΥΓΕΝΕΣΤΕΡΟ υπερασπιστή τους,υβριστική αγενής και παραληρηματική συμπεριφορά προς ανθρώπους που ποτέ δεν έχουν έρθει πρόσωπο με πρόσωπο, εκτόξευση απειλών, αλλά και αερολογίες...

Δε θέλω να επεκταθώ σε άλλα σχόλια, τα οποία θα έχουν και βιοχημικές προεκτάσεις...Το μεγαλύτερο -μη φαρμακευτικό γιατρικό- που μπορουμε να παράσχουμε όλοι σε αυτούς τους πάσχοντες συνανθρώπους μας είναι φροντίδα, στοργή και ΠΡΟΔΕΡΜ!

Υ.Γ.Αν δείτε και το προηγούμενο post μου, ήταν προς την ίδια κατεύθυνση εξομάλυνσης...Μήπως να παρατήσω την Ιατρική Σχολή ΚΑΙ το μπουζούκι μου και να κάνω αίτηση στον Ο.Η.Ε.; χαχαχαχαχαχα!

Υ.Γ2.Χαλαρώστεεεεεεεεεε...η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερήηηηη...Ξέρω τι σας λέω...

Υ.Γ3.Καληνύχταααααα!


Return to “2) Πρόσωπα”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests