Απόστολος Χατζηχρήστος

.

Moderators: Stelios Lambropoulos, theocharis

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Fri Nov 21, 2003 10:02 am

Μπράβο Σάκη,

πολύ καλή δουλειά. Χαρά στο κουράγιο σου να καθίσεις να γράψεις όλα αυτά τα πράγματα.

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Fri Nov 21, 2003 2:08 pm

ετοιμάζουμε ένα αφιέρωμα στον Χατζηχρήστο και η συγκεκριμένη δουλειά, μαζί με την βάση του rebetiko.gr, μας είναι αρκετά χρήσιμη.

Ευχαριστούμε πολύ

Κώστας πολυχρονίου

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Fri Nov 21, 2003 5:49 pm

Γειά χαρά στην παρέα,

αρκετά ενδιαφέρουσα η δουλειά που παρουσίασε ο Σάκης.
Θα ήθελα να σταθώ στο σημείο που αναφέρει οτι ο Χατζηχρήστος, όπως και άλλοι, έμειναν απ' έξω λόγω "σιναφιού", "σκοπιμοτήτων" κ.λ.π.

Θα συμφωνήσω με τον Στέλιο αλλά θα ήθελα να ακούσω αν έχει να πει κάτι παραπάνω ο Σάκης (όχι τόσο με ονόματα αλλά με καταστάσεις)

Χ.Π.

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Wed Feb 11, 2004 1:36 am

kyrie poy egrases to afieroma ayto exeis kanei polla lathi se oti afora to meros gia ta tragoydia toy apostoloy kai se poion anhkei to tragoydi...ola ta tragoydia poy les ntoyeto apostolos markos se synuesh h stixoys h synuesh kai stixoys toy markoy vamvakari einai ola toy markoy kai synthesi kai mousiki..kai ayta pws einai kofiniotis h matsas h kati alla poy les den isxioun..mallon sthrixthikes ston koynadi sta biblia toy..ayta ginotan gia tis diskografikes gia ta dikaiomata..einai dynaton an exeis elaxisti gnosi apo rebetiko tis mhxanes paratates na to grapse o gero matsas...se parakalw...diorthose ta giati osoi gnorizoyme aganaktoyme...mporw an theleis na soy anaferw ena ena poy exeis kanei lathoi an moy to zhthseis..katalave to ta tragoydia kai synthesi kai stixoyrgikh htan toy markoy kai oxi allon poy les kati kofiniotis kai kati tetoia...an katalaveis kai akoyseis marko alla katalaveis tote tha vgaleis aytes tis tampeles...enas 22xronos foititis mhxanologias sta tei peiraia

Stelios Lambropulos
Posts: 131
Joined: Thu Jul 20, 2000 4:15 am
Location: Greece
Contact:

Postby Stelios Lambropulos » Wed Feb 11, 2004 11:34 pm

ωραία ελληνικά

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Sat Feb 14, 2004 10:23 pm

Πολυ καλη η ειρωνειας σας που μαλλον στηριζεται στον εκνευρισμο που σασ προκαλει η αμαθεια σας και στο να μην μπορειτε να απαντησετε..Πολυ απλα αν ειχατε μελετησει το Μαρκο απο το υφος των στιχων και της μουσικης των τραγουδιων δεν θα γραφατε πως ειναι του ματσα η του κοφυνιοτη η του μακρη τα τραγουδια του Μαρκου που αναφερεται στο αφιερωμα στον Αποστολο.Ειναι γνωστο σε ολους πως ο Μαρκος χρησιμοποιουσε ψευδωνυμα στους δισκους για να γλιτωσει αποζημιωσεις στην πρωτη του γυναικα την Ζιγκουαλα και δεν εβαζε παντα το δικο του ονομα αλλα και λογους των δισκογραφικων εταιριων ..Απο το να χρησιμοποιειται κυριε Λαμπροπουλε την ειρωνια απεναντι σε ενα νεο ανθρωπο που αγαπαει και ασχολειται με το ρεμπετικο θα μπορουσατε να απαντησετε στο κειμενο του με επιχειρηματα..που μαλλον δεν εχετε..(συνηθες φαινομενο η ειρωνια απεναντι στους νεους απο μεγαλους ανθρωπους οταν δεν μπορουν να αντιμετωπισουν με επιχειρηματα την αποψη τους)Τιμη μου να μου απαντησετε επι του θεματος...(8/2 εφυγε απο τη ζωη ο μεγαλος Μαρκος και δεν ειδα ουτε 2 σειρες γι αυτον εκεινη την μερα..στον ανθρωπο που γεννησε το ρεμπετικο και σε αυτον τα οφειλουμε ολα τα μετεπειτα ρεμπετικα τραγουδια)

Stelios Lambropulos
Posts: 131
Joined: Thu Jul 20, 2000 4:15 am
Location: Greece
Contact:

Postby Stelios Lambropulos » Sun Feb 15, 2004 3:20 am

Το σχόλιο μου "ωραία ελληνικά" δεν έχει καμία σχέση με το αν τα τραγούδια είναι του Μάρκου ή του Μάτσα ή κάποιου άλλου. Δεν σχολίασα την άποψη σας για το κείμενο που έγραψε ο Σάκης Πάπιστας. Δεν θα μπορούσα εξάλλου, επειδή, στο πρώτο μήνυμα σας, απευθυνθήκατε στον κύριο που έγραψε αυτό το αφιέρωμα (δηλαδή στον Σάκη Πάπιστα). ?ρα δεν ειρωνεύτηκα τις, όποιες, γνώσεις σας επί του θέματος.

Το σχόλιο μου "ωραία ελληνικά" έχει σχέση με τη χρήση( μάλλον κατάχρηση), εκ μέρους σας, της ελληνικής γλώσσας. Χρησιμοποιείτε τρεις τελείες, ενώ όσο γνωρίζω χρειάζεται μόνο μια για να κάνει τη δουλειά της, δεν βάζετε κόμματα, σε ορισμένα σημεία το κείμενο είναι ασύντακτο κ.λ.π. Και αυτά τα επιχειρήματα θα πρέπει να τα αποδεχτείτε.

Όσον αφορά την μη μνημόνευση της ημέρας του θανάτου του Μάρκου πρέπει να σας πω, πως δεν κάνουμε μνημόσυνα στο rebetiko.gr

Ενδιαφέρουσα η άποψη σας για την γέννηση του ρεμπέτικου από τον Μάρκο. ?ποψη την οποία, όπως καταλαβαίνω, τη θεωρείται ως κάτι αυτονόητο και γι' αυτο δεν μπαίνετε καν στον κόπο να την υποστηρίξετε.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι θεωρείτε τιμή σας να σας απαντήσει, επι του θέματος, κάποιος τον οποίο προηγουμένως τον κατηγορήσατε ως αμαθή.

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Sun Feb 15, 2004 4:34 am

Ευχαριστω πολυ καταρχας που μπηκατε στον κοπο, θα σας απαντησω σε ολα τα επιχειρηματα σας..1)Δεν γνωριζω αν εδω κανετε διαγωνισμο εκφρασης-εκθεσης.Διαγωνιστηκα πριν χρονια για να μπω στην ανωτατη εκπαιδευση και πηρα πολυ καλο βαθμο..πιστευω πως εδω δεν κανεμε διαγωνισμο λογοτεχνιας και εκθεσης και τουλαχιστον μπορειτε πολυ ευκολα να κατανοησετε το νοημα του κειμενου μου..2)Μου γραψατε πως μνημοσυνα δεν κανετε,αλλα για τον Τσιτσανη (απο οτι ειδαμε ολοι) κανατε ωραιο μνημοσυνο εκτος και αν δεν βλεπετε τι γραφετε.Επισης και κηδειες κανετε για τον Ηλια πετροπουλο και Φοιβο Ανωγειανακη.Πολυ αστοχο και ειρωνικο λοιπον το επιχειρημα σας και ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του.Οφειλω να ομολογησω το λαθος μου πως πιστευα πως εσεις γραψατε το αφιερωμα γι'αυτο και το θεωρουσα τιμη μου να μου απαντησετε,οπως βεβαια θεωρω τιμη μου να συζητω με ατομα που ασχολουνται ακομα και σημερα με το ρεμπετικο τραγουδι οπως και εσεις.Σας απαντησα λοιπον στα ωραια ελληνικα,στα μνημοσυνα δεν κανουμε,γιατι θεωρησα τιμη να απαντησετε,αλλα θα ηθελα πολυ ο κυριος που εγραψε τα κειμενα αν του ειναι ευκολο να μου απαντησει.Το καλυτερο βεβαια το αφησα για το τελος.Οποιος εχει μελετησει τους μεγαλους συνθετες του ρεμπετικου και γενικος την ρεμπετικη ιστορια μπορει να καταλαβει και να δει πως ο Μαρκος γεννησε το ρεμπετικο.Πριν τον Μαρκο το υφος ηταν τελειως διαφορετικο, ο Μαρκος εδωσε αυτο το υφος σε μουσικη και στιχο και τον ακολουθησαν ολοι της εποχης και οι επομενη ρεμπετες.Εχει χιλιογραφτει σε δεκαδες αφιερωματα και το παραδεχονται ακομα και πολυ που δεν συμπαθησαν και δεν συμπαθουν τον Μαρκο μας.Αυτος ηταν ο κορμος του ρεμπετικου και οι αλλοι οι κλωνοι του.Πολυ μεγαλο του εργου του Αποστολου Χατζηχρηστου του βασιλη Τσιτσανη του Παναγιωτη Τουντα και γενικως των υπολοιπων ρεμπετων αλλα δεν μπορουν να συγκριθουν με τον Μαρκο.Ο Μαρκος μας ειναι ο ηλιος,ο πυρηνας του ηλιου και αν δεν υπηρχε ο ηλιος δεν θα υπηρχε ζωη.Καθε πενια του μαρκου ειναι 85 παρθενωνες πολιτισμου 45 διαπλανητικα συστηματα.Ειναι ο Μαρκος μας και μετα με τεραστια διαφορα ετη φωτος ποιο κατω ειναι ολοι οι αλλοι..και μην πιστευετε πως ακουω μονο Βαμβακαρη.Ακουω και εχω μελετησει ολους τους μεγαλους ρεμπετες.Τραγουδια σαν τα δικα του δεν γραφτηκαν και δεν θα γραφτουν ποτε..τι να πρωτοαναφερω απο τραγουδια του.Τα μαγεμενα ματια σου, τα ζηλιαρικα σου ματια,της μηχανες παρατατες,το μπουζουκι μου διπλοχορδο,πολλα ειδανε τα ματια μου,τωρα την καλοκαιρια.μεσ το βαθυ σκοταδι(και αν ειμαι φτωχαδακι),Διαζυγιο,Με εκαψες τσαχπινα μου.Μανα μου με σκοτωσανε,Πλημμυρα,Καθε βραδυ θα σε περιμενω.Αυτα μου ηρθανε στο μυαλο και αδικο αλλα δεκαδες τραγουδια του ,αλλα κανενος αλλου συνθετη τραγουδι δεν εφτασε την αξια του.Για να αναλυσουμε το εργο του Μαρκου χρειαζονται να περασουν πολλα χρονια και να γραψουμε χιλιαδες σελιδες γιατι ειναι τεραστιο και ειναι σιγουρα με διαφορα ετη φωτων ο ανωτερος ολων..Ευχαριστω(Περιμενω απαντηση για ολα )

Stelios Lambropulos
Posts: 131
Joined: Thu Jul 20, 2000 4:15 am
Location: Greece
Contact:

Postby Stelios Lambropulos » Mon Feb 16, 2004 4:47 pm

Όσον αφορά το πρώτο ερώτημα, προτιμώ να μην απαντήσω. ας το αφήσουμε καλύτερα.
Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα: άλλο η αναγγελία θανάτου και άλλο το μνημόσυνο. Όταν πεθαίνει κάποιος σαν τον Ηλία Πετρόπουλο ή τον Φ. Ανωγειανάκη δεν μπορείς να μην το αναφέρεις. Όσο για τον Τσιτσάνη, δεν νομίζω να έγραψα κα΄τι για τα εικοσι χρόνια απλώς σχολίασα τα αφιερώματα που κυκλοφόρησαν με αφορμή τα είκοσι χρόνια από το θάνατό του.
Όσον αφορά το τρίτο ερώτημα, αυτός που έγραψε το κείμενο ας απαντήσει.
Όσον αφορά την προσφορά του Μάρκου, αν και δεν συμφωνώ μαζί σας σε όλα(πιστεύω πως υπάρχουν και άλλοι, εξίσου σημαντικοί, πέραν του Μάρκου) δεν μπορώ να μην παραδεχτώ πως κάποια δόση αλήθειας υπάρχει στην άποψή σας.

SESKOULAS
Posts: 51
Joined: Mon Oct 07, 2002 6:27 pm

Postby SESKOULAS » Mon Feb 16, 2004 5:09 pm

PAIDES MERIKES FORES ANARWTIEMAI AN EDW EIMASTE GIA NA KANOUME KOINWNIOLOGIKES KOUBENTES.AN NAI,SAS PROTEINW TO BIBLIO "REBETES KAI REBETIKA TRAGOUDIA" POU DIDASKETAI STHN PANTEIO STO KOINWNIOLOGIKO.TMHMA REBETOLOGIAS.PISTEUW PWS TO REBETIKO EINAI GIA NA ENWNEI TOUS ANTHRWPOUS OXI NA TOUS XWRIZEI(MILAW GIA THN KOUBENTA SXETIKA ME TO POIOS EGRAPSE H OXI KAPOIA KOMMATIA).TWRA KATI ALLO:TO TRAGOUDI"SKOTWSE ME" POIOS TO LEEI KAI POIANOU EINAI AN KSEREI KAPOIOS.EUXARISTW

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Mon Feb 16, 2004 9:44 pm

Πρωτα τα ηθελα να απαντησω στον κυριο που ρωταει για το τραγουδι "σκοτωσε με"το τραγουδι αυτο ερμηνευτηκε απο την Σ.Μπελλου και ειναι του γνωστου αρπαγα τησ εποχης εκεινης Σπυρου Περιστερη.
Κυριε Λαμπροπουλε θα ηταν καλυτερα να διαβαζετε καλυτερα τα γραφομενα μου.Δεν ειπα πως την μερα του θανατου του Μαρκου δεν ειδα αφιερωμα αλλα οτι δεν ειδα 2 σειρες γι αυτον.Για τον τσιτσανη γραψατε και 2 σειρες πως σημερα πεθανε στο λονδινο κλπ κλπ και σχολιασατε και τα αφιερωματα,δηλαδη γραψατε καποια πραγματα.Για τον Μαρκο ουτε καν μια λεξη.Αυτη ηταν η παρατηρηση μου εξαρχης και ετσι ηταν πολυ αστοχες οι απαντησεις σας.Δεν σας κατηγορησα γιατι γραψατε για τους αλλους(αυτο το συμπερασμα το βγαλατε μονο σας)αλλα γιατι δεν γραψατε και για τον Μαρκο μας.Η σελιδα σας ειναι αρκετα αξιολογη με πολυ καλα στοιχεια και αρκετα μεγαλη δουλεια και συγχαρητηρια γι αυτο.Ομως σαν επισκεπτης τακτικος της ιστιοσελιδασας και οπαδος του ρεμπετικου νομιζω εχω το δικαιωμα να κανω καποιες παρατηρησεις.Επειδη καθε μερα σας επισκεπτονται εδω πολυ ανθρωποι που ασχολουνται με το ρεμπετικο θα πρεπει πρωτα να ενημερωνετε και να παρουσιαζετε αντικειμενικα και οχι συμφωνα με τις προσωπικες σας προτιμησεις και εκτιμησεις.Μεγαλο το σφαλμα που ακομα δεν κανατε αφιερωμα στον Μαρκο Βαμβακαρη και που την μερα του θανατου του δεν αναφερατε ουτε μια λεξη.Πρωτα κατα την αποψη μου ενημερωνουμε και παραθετουμε βαση πραγματικης αξιας και αληθειας τα προσωπα και τις καταστασεις.Που θελω να καταληξω;Καλες οι προσωπικες σας αποψεις και εκτιμησεις αλλα μην λειτουργειται με βαση αυτες.Για το τελος οπως παντα αφησα το καλυτερο κομματι.Δεν μπορω να σας επιβαλω πως καθε πενια και στιχος του Μαρκου ειναι 85 παρθενωνες πολιτισμου γιατι ειναι θεμα προσωπικης αποψης.Αν ομως καποτε μελετησετε και καταλαβετε τα τραγουδια του σιγουρα θα μου πειτε πως λιγα ειπα για την αξια του.Αλλα ομως πρεπει να παραδεχτειτε, την ιστορικη αληθεια που ειναι μια και οσοι μελετουν το ρεμπετικο την γνωριζουν πολυ καλα.Ο Μαρκος μας δημιουργησε το ρεμπετικο,αυτος εδωσε το πειραιωτικο υφος στα τραγουδια και τον ακολουθησαν οι αλλοι ρεμπετες της εποχης.Ειναι ιστορικη αληθεια κυριε Στελιο η δεν ειναι;Αν δεν υπηρχε το εργο του αυτο να αλλαξει το υφος ,να διαμορφωσει το πειραιωτικο υφος και να προσφερει τα εκπληκτικα αυτα τραγουδια δεν θα υπηρχε ουτε Τσιτσανης ουτε Χατζηχρηστος ουτε κανενας οπως καταλαβενεται.Για το λογο αυτο μην γραφεται πως υπηρχαν εξισου σημαντικοιγιατι ειναι μεγιστο λαθος κυριε Λαμπροπουλε.Υπηρχαν ρεμπετες με πολυ μεγαλο εργο παρα πολυ σημαντικοι αλλα κανεις ισαξιος με τον Μαρκο μας για τους λογους και μονο που ανεφερα παραπανω.Για τους ιδιους λογους λοιπον οσοι ασχοληθηκαν με το ρεμπετικο ειτε συνθετες ειτε τραγουδιστες ειτε μελετητες ειτε οτιδηποτε αλλο οφειλουν και οφειλαν να αναβουν καθε μερα 4κερια στον Αγιο Μαρκο μας γιατι αν δεν υπηρχε αυτος και το εργο του δεν θα υπηρχε κανεις αλλος, ουτε τσιτσανης ουτε χιωτης ουτε χρυσινης ουτε χατζηχρηστος ουτε παπαιωανου.Αυτην ειναι η ιστορικη αληθεια αξιοτιμε κυριε Λαμπροπουλε και μια μερα εχετε χρεος εστω και με καθυστερηση να την γραψετε στην ιστιοσελιδα σας αλλα και να την παραδεχτειτε ολοι σας.Μην προσπαθειτε να περασετε αλλα πραγματα και αλλες "αληθειες" η ιστορια εγραψε και δεν ξεγραφει.Το εργο του Βαμβακαρη ειναι ανεκτιμητο και κανεις ισαξιος του.Ευχαριστω.


Υ.Γ.Πολυ σωστα δεν συνεχισατε την ειρωνεια για το τροπο συνταξης γιατι ηταν πολυ αστοχο απο την αρχη.Πολλοι γραφουν εδω με τον ιδιο τροπο αλλα μονο εμενα σχολιασατε...

Stelios Lambropulos
Posts: 131
Joined: Thu Jul 20, 2000 4:15 am
Location: Greece
Contact:

Postby Stelios Lambropulos » Mon Feb 16, 2004 10:38 pm

Λοιπόν για να τελειώνει η κουβέντα γι' αυτό το θέμα.

Δεν διαφώνησα μαζί σας ούτε για την πατρότητα των τραγουδιών ούτε για την αξία του Μάρκου (το οτι δεν συμφωνώ 100% μαζί σας δεν σημαίνει πως δεν αντιλαμβάνομαι την προσφορά του). Αφήστε λοιπόν το δασκαλίστικο ύφος (Αν ομως καποτε μελετησετε και καταλαβετε τα τραγουδια κ.λ.π.)
ας τελειώσει η κουβέντα γι' αυτό το θέμα εδώ :)

Όσον αφορά την παρουσίαση των θεμάτων θα μου επιτρέψετε να έχω μια ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΗ θέση και άποψη.Οι παρατηρήσεις ασφαλώς και είναι δεκτές αρκεί να μην μας επιβάλλονται. Εξάλλουν δεν προσπαθώ να περάσω καμία θέση, πόσο μάλλον να μειώσω τον Μαρκο. Απο που βγάλατε αυτό το συμπέρασμα;
Αν διαφωνείτε δεν έχετε παρά να στείλετε κάποιο κείμενο. Ή έστω μια αναφορά στο forum. (θα μπορούσατε π.χ. να στείλετε κάποιο μήνυμα για τον Μάρκο).


Υ.Γ. σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να σας μειώσω. Όπως λέτε και εσείς, δεν το έχω κάνει ποτέ, γιατί λοιπόν να το κάνω τώρα;

Anonymous01
Posts: 78
Joined: Thu Oct 30, 2003 12:02 pm

Postby Anonymous01 » Tue Feb 17, 2004 1:00 am

Πρωτον μια διορθωση για το τραγουδι "σκοτωσε με" ειναι του βασιλη τσιτσανη και το ερμηνευει μαζι με την σωτηρια Μπελλου απλα ειναι στο ονομα του αρπαγα της εποχης εκεινης(Περιστερης)
Κυριε Στελιο δεν ειχα διδασκαλικο υφος απλα μια παροτρυνση σας εκανα να μελετησετε καλυτερα το εργο του Μαρκου Βαμβακαρη.
Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο θελετε να κρατατε υποκειμενικη και οχι αντικειμενικη σταση για την παρουσιαση των θεματων , κακο μπορειτε να κανετε στην σελιδα κατα την γνωμη μου με αυτη τη σταση κατι που σιγουρα δεν το θελετε.
Δικη σας ειναι η σελιδα και εχετε τον ελεγχο της αρα δεν μπορω και ουτε βεβαια θελω να επιβαλω τιποτα,απλα την αποψη μου καταθετω και τιποτα παραπανω.
Πιστευα και παντα θα πιστευω μετα απο μεγαλη μελετη πως ο Μαρκος ειναι ετη φωτος ανωτερος απο ολους τους μεγαλους συνθετες και δεν προσπαθησα να το επιβαλλω ποτε σε κανεναν.Αυτα δεν επιβαλονται και εξαλου οπως λεει και ενας μεγαλος μελετητης του ρεμπετικου "οποιος καταλαβε τον Μαρκο καταλαβε οι αλλοι ας μεινουν στο σκοταδι"
Δεν ειναι και πολυ δυσκολο να καταλαβει κανεις πως προσπαθειτε να περασετε αποψεις σας ως αληθειες και να μειωσετε το Μαρκο.Το ποιο απλο παραδειγμα σας το ειπα 3 φορες 8/2 να μην επαναλαμβανομαστε αλλα και πολλα αλλα.
Μου ειπατε ακομα αν θελω να στειλω στο FORUM καποιο μυνημα για τον Μαρκο τι θα λεγατε να ετοιμασω ενα αφιερωμα στο Μαρκο σε συνεργασια και με αλλους Μαρκικους να σας το στειλω σε ΜΑΙL και αν θελετε βεβαια να το βαλετε μαζι με τα υπολοιπα αφιερωματα.Εχω την δυνατοτητα να το εχω ετοιμο λιγες μερες μετα τις εκλογες.

Stelios Lambropulos
Posts: 131
Joined: Thu Jul 20, 2000 4:15 am
Location: Greece
Contact:

Postby Stelios Lambropulos » Tue Feb 17, 2004 10:12 am

Καμία τάση να μειώσω τον Μάρκο, αν είναι δυνατόν. έλεος :)
Του χρόνου (2005) θα καταλάβετε τι εννοώ.

Όσο για το αφιέρωμα ευχαρίστως να το δούμε.

Nikolas
Posts: 2
Joined: Thu Mar 25, 2004 1:38 pm
Location: Greece

Postby Nikolas » Wed Apr 07, 2004 12:09 pm

Klasikoi Ellines, trogomaste panta metaksi mas.O Hlios einai to remptiko kai aftoi pou to peksane einai oi aktines tou hliou.Den einai dinaton na yparxi mono mia aktina.Vamvakari7 se vrisko ligo ypervoliko oson afora ton Marko.Aloste mhn ksexnas oti tou valane kai ena pirouni ston k..lo.To telefteo einai gia na gelasoume...signomi


Return to “2) Πρόσωπα”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 58 guests